Piyasalarda bayram havası! Mesajlar etkili oldu

Piyasalar bayram öncesi yatırımcının yüzünü güldürdü. Dün yapılan tek seansta genele yayılan alımlarla borsa çifte rekora imza attı. Gün içi en yüksek seviye 9849 puan, kapanış ise 9814 puanla yeni rekorlar olarak kaydedildi. BIST 100 Endeksi’nin önceki güne göre kazancı yüzde 0.59 oldu. 396 hisse senedinin değeri yükselirken 111’inin değeri düştü, 23’ü ise değişmedi. Dün 66 milyar liralık işlem hacminin gerçekleştiği borsanın toplam piyasa değeri ise 13.3 trilyon liraya yaklaştı.

BIST 100 Endeksi’nin bir buçuk günlük kısa işlem haftasında toplam artışı yüzde 2’yi, yılbaşına göre kazancı ise yüzde 31’i aştı. Borsa bu sürede yatırımcısına en fazla kazandıran yatırım mecrası olurken onu yüzde 26.33 ile altın izledi. Yılbaşına göre dolardaki yükseliş yüzde 8.72’de, euro’daki yükseliş ise yüzde 6.40’ta kaldı.

MESAJLAR ETKİLİ OLDU

Seçim öncesi mart ayını 8100-9200 bandında geçiren borsanın seçim sonrası 4 Nisan’da başlayan yükselişinde ekonomi yönetimininin, seçimin geride kaldığı, bundan sonra ekonomiye odaklanılacağı ve yürütülen programdan taviz verilmeyeceğine yönelik mesajları etkili oldu. Nitekim dün de Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın bayram mesajında, “31 Mart seçimlerinin tamamlanmasıyla ortaya çıkan 4 yıllık seçimsiz dönemi, ekonomik program hedeflerimizi gerçekleştirmek için kullanacağız” ifadesini kullanması piyasalardaki olumlu havayı destekledi. Yatırımcılar kısa işlem gününde takas avantajını da kullanmayı tercih etti ve borsada alımlarına hız verdi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir